Ця країна / This Country (2017-2020)
Три середи до Нового Року — саме час для марафону нетипово прибацаного британського кіно. Серія з оглядів трьох фільмів, зміст та режисерський задум яких, не повною мірою доступний для широкої аудиторії. І першим з трьох буде “This Country” (2017-2020). Це той випадок, коли BBC зняла псевдодокументальний телевізійний серіал про те, як BBC знімає документальний серіал про непросте життя британських підлітків. Коли у класичній сільській глибинці, із будинками критими черепицею, вулицями вимощеними бруківкою та парканами зі сухої кам’яної кладки намагаються якось жити сучасні молоді люди, які з різних причин не виїхали до Лондона вчитись чи до Манчестера працювати…
В результаті вийшов надмірно реалістичний, зайве відкритий, надто чесний і, без перебільшення, непростий для сприйняття серіал, де в досить незвичній обстановці можна побачити добряче знайомих персонажів із нашої власної провінційної реальності, які:
- деградують з кожним днем: інтелектуально, культурно, соціально, економічно, світоглядно;
- не сприймають і, як наслідок, не поважають столітні традиції, не розуміють їх і підтримувати з часом не будуть;
- мріють про кіношно успішне майбутнє, при цьому нічого не збираючись робити, а лише очікувати коли воно наступить;
- вважають одним із найбільших досягнень, і з гордістю демонструють, власноруч зроблені написи маркером на стінах зупинки громадського транспорту;
- дружать із школярами з молодшої школи, бо лише у стосунках з ними вони можуть домінувати;
- ведуться на різного роду онлайн афери та обіцянки розбагатіти займаючись мережевим маркетингом;
- вважають захопливим збиратись із молодшими друзями на звалищі і розбирати побутову техніку викруткою;
- вимагають дотримуватись авторських прав на вигадану ними ненормативну лексику з подальшим посиланням на автора;
- можуть провести 12 годин за примітивним авіасимулятором, “виконуючи” рейс Франкфурт-Сідней в якості пілотів;
- роблять все можливе щоб нівелювати зусилля пастора місцевої церкви, спрямовані на їх порятунок від повного падіння в деградаційну безодню.
Під час перегляду хочеться покласти голову на руку і задуматись… І намагатись гнати від себе нав’язливу ідею, що я це все вже десь бачив, і не по телевізору… Жанр “This Country” заявлений як “комедія”, але для тих, хто дивиться і бачить — навряд чи вдасться знайти щось смішне.
Корисним з цього серіалу можна винести розуміння, що людське суспільство змінюється, хочемо ми того чи ні, подобається це нам чи ні. Змінюються менталітет, світогляд та система цінностей і в наступних поколінь вони будуть не кращими і не гіршими, а іншими… А ще будете знати, що інтелектуально-освітньо-культурно відсталих індивідів треба називати не “тіпОчки з району”, а “маргіналізована провінційна молодь”…