Мільярди / Billions (2016-2023)
Один з небагатьох серіалів, який покликаний формувати світогляд, доповнювати картину світу і давати відповіді на широке коло питань: про фінанси на Wall Street, економіку розвинутих країн, локальну політику, глобальну геополітику, державну владу, офісних співробітників, кандидатів у президенти та їхній електорат. “Billions” — серіал, який детально пояснює, що все перелічене є лише частинами великого цілого, у якому одне без іншого не функціонує і навіть теоретично не може існувати.
Знято якісно, дОрого і місцями пафосно. Всі події відбуваються з розмахом, масштабно, “на всі гроші” виправдовуючи назву. Може не так явно як “White Collar” (2009-2014), але “Billions” — це теж своєрідна ода Нью-Йорку із його неперевершеними, моторошними краєвидами залізобетонних джунглів, де діють аналогічні закони, які ховаються за політкоректними назвами і дипломатичними формулюваннями, де не місце слабкості, людяності і доброті.
Висловлювати оціночне судження про акторський склад дуже непросто — після 7 років разом, головні дійові особи вже стали як старі добрі друзі, які можуть бути різними, але любиш їх від того не менше. Paul Giamatti — відомий ще із “Cinderella Man” (2005); Damian Lewis — зірка “Homeland” (2011-2020) повернувся в останній 7-ий сезон після втрати дружини; харизматичний David Costabile і екстравагантний Rick Hoffman із серіалу “Suits” (2011-2019); Toby Leonard Moore та Harry Lennix з “The Blacklist” (2013-2023); а також відверто епатажна Asia Kate Dillon з дуже непростою роллю, яку вона зіграла блискуче геніально.
Окрім зірок першої і другої величини, “Billions” насичений ролями-камео: це і Frank Pellegrino Jr. та Ron Straci — власники культового елітного ресторану RAO’S, і баскетболіст Kareem Abdul-Jabbar, і володар “Еммі” та колишній співробітник Білого Дому з команди Albert Gore — Eli Attie (у скромній ролі водія гольф-кару), та багато інших знаменитостей в епізодичних ролях
Але ЯК би по-різному не світили зірки акторського складу, всі вони пов’язані напівгеніальними діалогами і філософськими сентенціями, характерними для більшості робіт Andrew Ross Sorkin з найвищими рейтингами на IMDb.
Режисери не оминули і елементи сучасного “порядку денного”. Зокрема, такі як “відкритий шлюб”, осіб третьої статі “вони”, а також деякі специфічні вподобання в області фізичного задоволення. Але все це подається не нав’язливо і не викликає роздратування у більшості глядачів. Натомість, покликане сформувати погляд на те, ким сАме є конкретна особа, акцентувати увагу на її професійних та людських якостях, ігноруючи інші контексти.
Завершальний 7-ий сезон містить гострий акцент і численні відсилання до сучасної геополітичної ситуації у світі, з відвертим (хоч і не очевидним) натяком, що творці серіалу підтримують далеку країну Східної Європи, яка відчайдушно бореться за свою свободу і незалежність.
Уважний глядач (а іншим тут і не місце) не повинен оминути в 9-му епізоді 7-го сезону вітрину ресторану української кухні “Veselka”, заснованого у 1954 на 2nd Ave
Серіал “Billions” рекомендується до перегляду тим, хто дивиться і бачить, хто спроможний розгледіти в серіалі щось ЩЕ, окрім розкішної фігури Wendy Rhoades чи альфа-самцевого сяяння Mike Prince, здатний до системного аналізу та сміливого застосування методу аналогій. Хто такі фільми дивиться із широко відкритими очима, ніколи не буде голосувати на виборах за популістів, вірити в нав’язані ілюзії, сподіватись на розв’язання складної проблеми одним реченням і чекати безкоштовного суспільного блага від перелічених на початку сфер нашого життя.
Після перегляду взагалі не залишається питань, є одні відповіді. З’являється усвідомлення складності організації світу як на рівні глобальному, так і в межах кабінету офісу федерального прокурора США. І цей світ далеко не чорно-білий, а люди поділяються далеко не лише на хороших і поганих — все залежить від контексту, аспекту, бюджету і кон'юнктури ринку.
Серіали аналогічного призначення і спрямування:
- The Blacklist (2013-2023)
- Ozark (2017-2022)
- Homeland (2011-2020)